BREAKING FILM NEWS

Tuesday, January 23, 2018

90th Academy Awards Nominations



Here is the list of nominees to be honored March 4, 2018 at the 90th Academy Awards ceremony by the Academy of Motion Picture Arts and Sciences (AMPAS), celebrating the best films of 2017. And the nominations are:


Best Picture

Call Me By Your Name

Darkest Hour

Dunkirk

Get Out

Lady Bird

Phantom Thread

The Post

The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Actress

Sally Hawkins, The Shape Of Water

Frances McDormand, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Margot Robbie, I, Tonya

Saoirse Ronan, Lady Bird

Meryl Streep, The Post

Best Actor

Timothée Chalamet, Call Me By Your Name

Daniel Day-Lewis, Phantom Thread

Daniel Kaluuya, Get Out

Gary Oldman, Darkest Hour

Denzel Washington, Roman J. Israel, Esq.

Best Supporting Actress

Mary J. Blige, Mudbound

Allison Janney, I, Tonya

Lesley Manville, Phantom Thread

Laurie Metcalf, Lady Bird

Octavia Spencer, The Shape Of Water

Best Supporting Actor

Willem Dafoe, The Florida Project

Woody Harrelson, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Richard Jenkins, The Shape Of Water

Christopher Plummer, All The Money In The World

Sam Rockwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Director

Christopher Nolan, Dunkirk

Jordan Peele, Get Out

Greta Gerwig, Lady Bird

Paul Thomas Anderson, Phantom Thread

Guillermo del Toro, The Shape Of Water

Best Adapted Screenplay

James Ivory, Call Me By Your Name

Scott Neustadter and Michael H. Weber, The Disaster Artist

Scott Frank, James Mangold, and Michael Green, Logan

Aaron Sorkin, Molly’s Game

Virgil Williams and Dee Rees, Mudbound

Best Original Screenplay

Emily V. Gordon and Kumail Nanjiani, The Big Sick

Jordan Peele, Get Out

Greta Gerwig, Lady Bird

Guillermo Del Toro and Vanessa Taylor, The Shape Of Water

Martin McDonagh, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Foreign Language Film

A Fantastic Woman (Chile)

The Insult (Lebanon)

Loveless (Russia)

On Body And Soul (Hungary)

The Square (Sweden)

Best Production Design

Beauty And The Beast

Blade Runner 2049

Darkest Hour

Dunkirk

The Shape Of Water

Best Visual Effects

Blade Runner 2049

Guardians Of The Galaxy, Vol. 2

Kong: Skull Island

Star Wars: Episode VIII—The Last Jedi

War For The Planet Of the Apes

Best Editing

Baby Driver

Dunkirk

I, Tonya

The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Cinematography

Roger Deakins, Blade Runner 2049

Bruno Delbonnel, Darkest Hour

Hoyte Van Hoytema, Dunkirk

Rachel Morrison, Mudbound

Dan Laustsen, The Shape Of Water

Best Animated Feature

The Boss Baby

The Breadwinner

Coco

Ferdinand

Loving Vincent

Best Documentary Feature

Abacus: Small Enough To Jail

Faces Places

Icarus

Last Man In Aleppo

Strong Island

Best Costume Design

Beauty And The Beast

Darkest Hour

Phantom Thread

The Shape Of Water

Victoria & Abdul

Best Makeup And Hairstyling

Darkest Hour

Victoria & Abdul

Wonder

Best Original Score

Hans Zimmer, Dunkirk

Jonny Greenwood, Phantom Thread

Alexandre Desplat, The Shape Of Water

John Williams, Star Wars: Episode VIII—The Last Jedi

Carter Burwell, Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Original Song

"Mighty River", Mudbound

"Mystery Of Love", Call Me By Your Name

"Remember Me", Coco

"Stand Up For Something", Marshall

"This Is Me", The Greatest Showman

Best Sound Editing

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape Of Water

Star Wars: Episode VIII—The Last Jedi

Best Sound Mixing

Baby Driver

Blade Runner 2049

Dunkirk

The Shape Of Water

Star Wars: Episode VIII—The Last Jedi

Best Film Editing

Baby Driver

Dunkirk

I, Tonya

The Shape Of Water

Three Billboards Outside Ebbing, Missouri

Best Animated Short Film

Dear Basketball

Garden Party

Lou

Negative Space

Revolting Rhymes

Best Documentary Short Subject

Edith And Eddie

Heaven Is A Traffic Jam On The 405

Heroin(e)

Knife Skills

Traffic Stop

Best Live Action Short Film

Dekalb Elementary

The 11 O’Clock

My Nephew Emmett

The Silent Child

Watu Wote